Pravilnik ocjenjivanja oranja
1. Vrijeme natjecanja
Vrijeme natjecanja označuje se signalima kao što su ispaljivanje rakete ili podizanje i spuštanje zastavica različitih boja ili paljenje semafora (crvena, žuta i zelena boja).
Svjetlosna signalizacija na poligonu za oranje (rotirajuća svjetla)
Priprema za oranje |
žuto svjetlo 5' |
Početak otvaranja - START |
zeleno svjetlo 15' |
Vrijeme do kraja otvaranja |
žuto svjetlo 5' |
Kraj otvaranja |
crveno svjetlo 0' |
Pripreme za nastavak oranja |
žuto svjetlo 5' |
Početak nastavka oranja - START |
zeleno svjetlo 115' |
Vrijeme do kraja oranja |
žuto svjetlo 5' |
Završetak oranja - KRAJ |
crveno svjetlo |
2. Dubina oranja
Dubina oranja nije fiksna, daje se minimalna i maksimalna dubina oranja.
Dubina oranja ukupno se mjeri devet puta u tri navrata (grupe) na svakoj natjecateljskoj parceli. Prvo mjerenje dubine provodi se poslije šeste brazde (3 naora x 2 brazde = 6 brazdi – za dvobrazni plug). Drugo mjerenje obavlja se na sredini parcele, kada počinje oranje parcele na razor. Treće mjerenje dubine mora se obaviti prije zadnjih šest brazdi (zadnja tri prohoda). Mjesta za mjerenje biraju mjeritelji dubine slobodno (nasumice) na bilo kojoj brazdi. U istoj brazdi moraju se obaviti tri mjerenja, a udaljenost među njima mora biti najmanje 15 metara. Mjerenja dubine ne smiju se obavljati na 2 metra udaljenosti od početka parcele. Od tri mjerenja dubine uzima se prosjek, koji predstavlja konačnu izmjerenu dubinu.
Mjeritelji dubine mogu izvijestiti natjecatelje o izmjerenim dubinama oranja u prvoj grupi mjerenja, te o tome jesu li one zadanih dubina oranja (minimum i maksimum).
Kazneni bodovi za prekoračenje zadane dubine oranja obračunavaju se na ovaj način:
Oduzima se 2 boda za svakih 0,5 cm odstupanja, ako je izmjerena dubina oranja 2,5 cm veća ili manja od zadane dubine oranja za svaku grupu mjerenja.
Oduzima se 20 bodova ako je odstupanje od zadane dubine oranja veće od 2,5 cm za svaku grupu mjerenja.
3. Suvišni tragovi kotača traktora
Po pooranoj parceli smije se vidjeti samo jedan trag traktorskih kotača. Za sve ostale tragove (one na ulazu i izlazu) ako se kotačima pravi trag na zaoranoj parceli ili kod oranja posljednjih brazda (završetka oranja) ako nagazi dio brazde koje poslije prikrije kazni se ovisno o veličini učinjene graške sa 1-10 kaznenih bodova.
4. Granice parcele i čekanje na susjeda
Kolčićima na početku i na kraju svake parcele označena je linija - pravac oranja prve brazde (slog). Nakon ocjenjivanja prve brazde nastavlja se (produžava) oranje na slog, koje je ograničeno (određeno) sa četiri kruga otvorenih brazdi. Slog je tako izoran da je sedam ili osam brazdi gledano od lijevog susjeda i osam brazdi na desnoj strani do razora. Kad natjecatelj završi oranje na slog odmah nastavlja oranje na razor. Ako za nastavak oranja na razor mora čekati čeka susjeda s desne strane, prijavljuje to čuvaru parcele, a čuvar parcele obavještava predsjednika komisije za oranje, koji će mu odrediti dodatno vrijeme.
5. Zadnja brazda
Ako zadnja brazda ne leži prema slogu, natjecatelja se kažnjava s 10 negativnih bodova. O ovoj kazni odlučuje i donosi je predsjednik centralnog žirija.
6. Trajanje oranja
Za otvaranje prvih brazdi vrijeme je ograničeno na 20 minuta. Prekoračenje ovog vremena kažnjava se za svaku započetu minutu prekoračenja jednim kaznenim bodom. Nadzor nad ovim vremenom provode suci ili čuvar parcele, koji o tome obavještava predsjednika komisije za oranje.
Za parcelu veličine 20 x 50 metara određuje se 90 minuta za oranje. Za svaku započetu prekoračenu minutu natjecatelj se kažnjava s 3 kaznena boda. Kontrolu obavljaju suci ili čuvar parcele i to priopćava predsjedniku komisije za oranje. Predsjednik komisije za oranje podatke o prekoračenju upisuje u obrazac br. 6.
Za parcelu veličine 100 x 50 metara određuje se 150 minuta za oranje. Hrvatski odbor za natjecanje orača može ovlastiti središnji žiri da ograniči vrijeme oranja, odnosno da ga produlji, ali ne dulje od 3 sata. Za svaku započetu prekoračenu minutu natjecatelj se kažnjava s 3 kaznena boda.
7. Elementi oranja koji se ocjenjuju
Slog se obvezatno počinje s dvije brazde, od kojih je prva okrenuta od linije početka u jedan pravac, a druga u suprotni pravac otvaranja.
7.1. Otvaranje prvih brazdi
Dubina prvih brazdi mora biti takva da se u potpunosti vidi dno prve i druge brazde ispravno okrenute (prevrnute) po cijeloj širini i dužini. Svaka brazda mora biti potpuno ravno odsječena, ravnomjerne veličine po širini i dubini po cijeloj duljini parcele. Nije obavezno da lijeva i desna strana pri poprečnom presjeku budu jednake veličine. Brazde moraju biti jednake veličine po dužini.
7.2. Slog
Pri oranju na slog obje prve brazde moraju tijesno nalijegati jedna na drugu, tako da ne ostavljaju međusobno nikakav otvor. Naorane brazde moraju biti jednake i jednako visoke u usporedbi s ostalim brazdama izorane parcele. Tako se stavlja dovoljno usitnjene (smrvljene) zemlje za pripremu sjetvene usitnjenosti i za zaoravanje biljnih ostataka, trava i korova, tako da pri pripremi zemljišta (korovi i trave) ne izlaze na površinu.
7.3. Zaoravanje biljnih ostataka
Svi navedeni biljni ostaci (slama, trava i korovi) moraju biti zaorani tako da se ne vide. Gornji unutarnji rub brazde koji odsiječe pretplužnjak mora pasti na dno brazde.
Brazde moraju nalijegati jedna na drugu. Svi korovi moraju biti podsječeni i prevrnuti na dno brazde (u suprotnom se ocjena smanjuje).
Obvezatna je upotreba pretplužnjaka.
7.4. Zahtjevi za dobru pripremu i sjetvu
Svaka brazda mora tijesno nalijegati na prethodnu brazdu. To se može postići tako da pretplužnjak ne radi preduboko i da odsječeni rub brazde ne padne dovoljno duboko u brazdu. Brazda ne smije stajati suviše uspravno. Nagib mora biti takav da se pri idućoj obradi ne vide biljni ostaci trave i korova. Brazde se ne smiju lomiti u velike grude, moraju biti usitnjene, izmljevene i što bolje nalijegati jedna na drugu. Svako plužno tijelo (dva ili tri) moraju sjeći jednako duboke i široke brazde. Poslije prva dva prohoda na slog natjecatelj mora postići zadanu - određenu dubinu oranja. Ista dubina oranja mora se održati po cijeloj dužini brazde i na cijeloj parceli. Ravnomjerno duboke i široke brazde i njihova spojenost (nalegnutost) omogućuje brzu pripremu ravnomjerne dubine sjetvenog sloja, što je bitan uvjet ravnomjerne dubine sjetve.
7.5. Završetak oranja s razorom
Završetak oranja sastoji se od 6 zadanih brazdi. Sa svake strane mora biti izjednačeno sa slogom. Vidljiv može biti samo jedan trag kotača traktora, i to s desne strane razora. Posljednja brazda mora biti jednako široka kao i ostale završne brazde. U razoru ne smije ostati zemlje. On mora biti potpuno čist. Pravac posljednje brazde mora se zadržati po cijeloj duljini parcele. Brazda - plastica posljednje brazde mora biti okrenuta na slog.
Razor ne smije biti ni dublji ni plići nego što je u cijeloj parceli. Širina razora ne smije biti veća od širine jednog plužnog tijela. Rub zadnje brazde mora nalijegati na već izoranu brazdu i biti besprijekorno vidljiv bez ikakvih stepenica. Dno brazde mora biti čisto i ravno. Ravnomjerne široke brazde sa zadnjom (posljednjom) brazdom moraju davati izgled ujednačenosti.
7.6. Ulaz i izlaz
Lemeš (raonik) prednjega plužnoga tijela mora početi orati na početku parcele. Kod izlaza lemeš zadnjeg plužnog tijela mora napustiti parcelu na kraju parcele, to znači da i ulaz i izlaz plužnog tijela moraju biti u istoj ravnini (pri poprečnom pogledu na parcelu). Naklonom pluga može se postići jednak početak i kraj oranja sa svim tijelima i zadana - određena dubina oranja da bi se na istoj dubini oralo i što bliže izlazu. Pri tome je važno da je nalijeganje brazde što bolje. Ulaz i izlaz moraju biti izjednačeni s obje strane parcele.
7.7. Opći dojam
Zahtjev dobrog i pravilnog oranja jesu ravne brazde, njihova izjednačenost po dužini i širini, te da su vidljive. Greške u oranju susjedne parcele dopušteno je ispraviti u oranju prve brazde. Pri tome, ovisno o mogućnosti, traktor ne smije gaziti susjedne izorane parcele. Ako pri tome nagazi susjedovu parcelu, čini prekršaj koji se kažnjava. Ovo treba uzeti kao opće pravilo koje vrijedi u ukupnom natjecanju.
U općem dojmu ocjenjuje se pravac brazdi i izjednačenost oranja u svim fazama oranja (slog - razor). Jednako se ocjenjuje izgled izjednačenosti i između brazdi sloga te ostalih brazdi, uključujući i završne brazde i razor, kao i izjednačenost ulaza i izlaza na početku i na kraju oranja. Zaoravanje korova također se uzima u obzir pri ocjeni općeg dojma o pooranoj parceli.
8. Pretplužnjak, crtalo i pretplužnjak plužne daske (pero)
Plug mora biti opremljen s pretplužnjakom. Pretplužnjak u oranju mora biti vidno u funkciji, osim pri otvaranju prvih brazdi i pri izoravanju zadnje brazde (razora). Osim crtala i pretplužnjaka, plužne daske (pero), ne smiju se rabiti nikakva druga pomagala za izoravanje brazde koji nisu ni od kakve izravne koristi u funkciji oranja.
9. Izbor pluga
Natjecatelj je potpuno slobodan u izboru pluga za natjecanje. Slobodan je i pri poboljšanjima u skladu s propisima oranja i odrednicama ovog Pravilnika.
10. Izbor traktora
Natjecatelj sam bira traktor i opremu na njemu.
11. Obavještavanje
Prije početka natjecanja obavit će se informativni sastanak (razgovor) sa svim natjecateljima i vođama ekipa, gdje će glavni sudac odgovoriti na sva pitanja i protumačiti nejasnoće u svezi s natjecanjem, a osobito na pitanja koja se odnose na pravila natjecanja.
Organizator i glavni sudac prije, u tijeku i nakon završenog natjecanja pružat će sve podatke koji su prijeko potrebni sredstvima javnog priopćavanja radi obavještavanja.
12. Komisija za oranje
Pri imenovanju sudaca uzimaju se u obzir stručnost i ravnomjerna zastupljenost po županijama. Komisija za oranje sastavljena je od tri skupine: A, B i C i od sudaca za mjerenje dubine.
Ždrijebanjem se odlučuje koji sudac će suditi kojoj skupini. Sudac ne može suditi natjecatelju iz svoje županije, osim u mjerenju dubine.
ELEMENTI ZA OCJENJIVANJE ORANJA PO SKUPINAMA:
Skupina A ocjenjuje: bodovi
1. Otvaranje prvih brazdi - pravac i čistoća 10
2. Slog, zaoravanje biljnih ostataka (korov, slama), nalegnutost-položenost brazde, izgled sloga 10
3. Slog, izjednačenost, podignutost brazde i pripremljenost za sjetvu 10
11. Pravac oranja sloga 10
13. Opći dojam o cijeloj parceli, dobro vidljive, jednako visoke i izjednačene brazde po cijeloj dužini i širini, bez odvajanja brazdi 10
Skupina B ocjenjuje:
4. Pri oranju na razor, zaoravanje biljnih ostataka 10
5. Pri oranju na razor, nalegnutost i položenost – složenost brazdi 10
6. Pri oranju na razor, usitnjenost i prikladnost brazde za pripremanje sjetvenog sloja 10
7. Pri oranju na razor, ravnomjerno i ujednačeno složene brazde (bez šupljina) 10
Skupina C ocjenjuje:
8. Ulaz, izlaz, ujednačene, istovjetno u istom pravcu
započete i završene brazde 10
9. Završetak oranja: ravan, čist i bez biljnih ostataka 10
10. Završetak oranja: nalegnutost i ujednačenost zadnjih
brazdi, dubina i širina razora 10
12. Ravno oranje pri svakoj brazdi od početka do kraja parcele 10
UKUPNO BODOVA: 130